چرا حجاب ؟

به چشمانت بیاموز که هر کس ارزش دیدن ندارد // معاون سازمان سیا :‌ فعلاً پروژﻩای که بخواهیم فکر کنیم ایران مثل عراق است، منتفی است؛ برویم ببینیم آیا مـﻰتوانیم ایـﻦها را بـﻰغیرت کنیم! // شهید مطهری: کسی که زیبایی اندیشه دارد زیبایی ظاهر خود را به نمایش نمی گذارد // توجیه گری بدترین آلت شیطان است // طبق فتوای تمامی مراجع تقلید استعمال طلا (زرد و سفید) برای مردان حرام است

شخصیت؛ تحصیلات؛ پوشش ظاهر
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢۱  

فرصت رشد شخصیت با رعایت حجاب بیش‏تر ایجاد میشه یا با عدم رعایت آن؟ فردی که مدام نگران زیبایى خودشه و بیش‏تر در جهت معرفی اندامش تلاش می کنه، بهتر مى‏تونه قابلیت‏های خودش را بشناسه و به فعلیت برسونه یا فردی که اندیشمند باشه و اهداف بزرگی توی سرش داشته باشه؟ آیا توجّه به نیازهاى جسمانى و سطحى به انسان امکان رشد مى‏ده یا توجّه به نیازهاى عالى و مخصوص انسان‏ها؟ آیا غرق شدن در خود نمایى و جلب توجّه دیگران مسیر منتهى به خود شناسی است؟ فردی که زندگى‏اش تحت کنترل خودش نیست، در شناخت هویت خودش دچار مشکله چه رسد به آن که هویّتش را هم به کمال برسونه. چون سلیقه و خواست دیگران در زندگى‏اش تأثیر مى‏گذاره و آنطور زندگى مى‏کنه که دیگران مى‏پسندند، نه آنطور که خودش مى‏پسندد.

شخص بى‏حجاب در فکر نمایش خود و زیبایى اش است. کسى که با نمایش زیبایى خود و انتخاب پوششى ویژه در اندیشه جلب نظر دیگران به سر مى‏برد، در حقیقت مى‏خواهد با تکیه بر جذابیت‏هاى ظاهرى و نه اصالت‏ها و ارزش‏هاى متعالى خود، جایى در جامعه پیدا کنه. حالا یا با انتخاب رنگ های جیغ برای مانتو باشه، یا با عمل های مختلف بینی باشه، یا با گذاشتن گونه باشه، یا با کوتاه و تنگ کردن بیش از حد مانتو و روسری باشه، یا برای مردان با بیرون انداختن بازوهای درشتش باشه، یا با باز گذاشتن دکمه ی پیراهنش باشه، یا با مدل های عجیب مو و ریش باشه؛ در واقع اینجوری اعلام مى‏کنه چیزیکه براش اصله و اهمیّت داره، «زن بودن» یا «مرد بودن» ‌هست نه انسانیت و اندیشه و تفکر و لیاقت و کارآیى‏اش. این فرد قبل از همه اسیر خودشه و مثل مغازه‏دارى هست که دائم در فکر تزیین ظاهر و تغییر دکور مغازه است و فرصت فکر کردن به آرزوهاى بزرگ‏تر را پیدا نمی کنه.

دکتر روانشناسی میگفت تحقیقات نشان میده توی جوامعی که تحصیلات اختیاری هست هرچی تحصیلات بالا میره، ویژگی های زنانه یا مردانه کمتر میشه، مثلا خانم هایی که توی این جوامع تحصیل کرده تر هستند کمتر آرایش می کنن، لباس های ساده تری می پوشن، تجملات کمتری رو دارن، کارای مردانه ی بیشتری رو سعی می کنن یاد بگیرن، توی محیط های رقابتی شرکت می کنن؛ و آقایانی که تحصیل کرده تر هستند احساسات لطیف تری دارن و حتی شعر دوست دارن و از انجام دادن کارای خونه ابای خاصی ندارن، و به هر حال این تحصیلات یا سطح اجتماعی بالاتر کمک میکنه که فرد ویژگی ها و رفتارهای جنسیت مخالف خودش رو به شکل جامعه پسندانه داشته باشه نه بیمار گونه ! کافیه توی دانشگاهتون وضعیت ظاهری و پوشش دانشجوهای دکترا رو با دانشجو های کارشناسی و کاردانی مقایسه کنید. تا حدودی میاد دستتون که چه ارتباطی بین شخصیت و تحصیلات و ظاهر افراد وجود داره.


کلمات کلیدی: شخصیت؛
 
لطفاً آتش نگیرید!
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢  

این عمر و جوانی را به ما دادند تا از آن به نحو احسن استفاده کنیم اما این ارتباطات با نامحرم ساعاتی از این عمر را مشغول و معطوف به خودش مـﻰکند و استعداد بسیار زیادی که برای کسب درجات مادی و معنوی در دنیا داریم را تلف مـﻰکند. محیـﻂهای علمی و مذهبی مختلط کـﻢتر جواب مـﻰدهد، تا محیـﻂهای جداگانه. هر جا که اختلاط بوده چون حواس دو طرف بیـﺶتر به هم معطوف مـﻰشود، کـﻢتر بازده دارد. چهل و پنج دقیقه از مجموع یک ساعت و بیست دقیقه در کلاﺱهای دانـشگاه، حواسش به درس نیست، بـلکه جای دیگری است. چه پیش مـﻰآید؟ در انگلیس و سوئد، نمایندﻩگان مجلس طرحی ارائه مـﻰدهند که جداسازی دبیرستاﻥها و جلوگیری از اختلاط دختر و پسر را مطرح مـﻰکند، به خاطر افت تحصیلی. این تجربـﻪی غرب است، که عمری ایـﻦگونه زندگی کردﻩاند، و الان دغدغـﻪی جوان ما این شده که چـرا مختلط نیستیم؟ و توهین به شخصیت انسانی شده، چون ما مختلط نیستیم! سر خودت را مـﻰتوانی کلاه بگذاری، سر انساﻥهای تیزفهم را که نمـﻰتوانی! شخصیت انسانی کجا بوده؟ توهین به شخصیت حیوانی تو شده نه انسانی. تو در این محیط دنبال حیوانیات خودت مـﻰگشتی، چون به آن نرسیدی ناراحت هستی. نمـﻰشود که پنبه و آتش را کنار هم بگذاریم و بگوییم لطفاً آتش نگیرید! این خصوصیت قضیه است.

آمار بگیرید که چـقدر از این اختلاﻁها به شکست عاطفی انجامیده، که آن دختر و پسر از دین و دنیا و آخرت و همه چیز افتادﻩاند. به ظاهر خندان الاﻥاش در خیابان نگاه نکن، که تمام دنداﻥهاﻯاش معلوم است، دو ماه دیگرش را ببین که در گوشـﻪی خانه نشسته و اشک مـﻰریزد. این خندﻩها فریـﺐات ندهد، مـﻰگذرد. این بهجت شیطانی است، و مطمئن باش که شیطان زمیـﻦاش خواهد زد، و تا اشـﻚاش را نبیند او را رها نمـﻰکند.

از وقتی با ما گشته، توبه کرده!

این توبـﻪای که با ارتباط با تو باشد، خدایی نیست، توبه باید برای خدا باشد. حتی گاهی اوقات ایـﻦطور مـﻰشود که پسر مـﻰگوید اگر جواب مثبت به من ندهی، من باز هم نماز را ترک مـﻰکنم! پس برای چه کسی نماز مـﻰخوانده؟ مگر برای خدا نبوده؟ این دین بهانه شده، کار فرهنگی بهانه شده، کاروان بردن بهانه شده. مـﻰبیند از آن مسیر نمـﻰتواند برود، رویش نمـﻰشود، دین را بهانه کرده. هیچ کاری برای خدا به صورت مختلط جواب نمـﻰدهد، دور هم ننشینید تا برای خدا صحبت کنید! دروغ است.

حتی تمام سریاﻝهای صدا و سیما از یک تا صد، فقط در پی عادی ساختن روابط با نامحرم است. سریال برای فرهنگ سازی در مورد خواستگاری و ازدواج می سازند بعد از 50 قسمت که دختره خواستگاران مختلفی رو بررسی می کند با نگاه اول عاشق آخرین خواستگار می شود و فیلم تمام. اینم شد فرهنگ سازی ما. بعد هم اسـﻢاش را مـﻰگذارند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. حتی یک سریال وجود ندارد که در آن حدود روابط شرعی رعایت شود. در پربینندﻩترین سریاﻝها، دختر ایرانی را به لجن مـﻰکشند و التماس مـﻰکند که پسر به خواسـتگارﻯاش برود. در دید ایرانی و ملی ما، نه دید دینی ما، مـﻰگویند زن باید در موضع ناز باشد، و مرد در موضع نیاز، نود قسمت سریال مـﻰسازند که به تو القاء کنند که زن باید در موضع نیاز باشد...!

سکانس هایی از نمایشگاه ازدواج آسان در ادامه مطلب


کلمات کلیدی: اختلاط