چرا حجاب ؟

به چشمانت بیاموز که هر کس ارزش دیدن ندارد // معاون سازمان سیا :‌ فعلاً پروژﻩای که بخواهیم فکر کنیم ایران مثل عراق است، منتفی است؛ برویم ببینیم آیا مـﻰتوانیم ایـﻦها را بـﻰغیرت کنیم! // شهید مطهری: کسی که زیبایی اندیشه دارد زیبایی ظاهر خود را به نمایش نمی گذارد // توجیه گری بدترین آلت شیطان است // طبق فتوای تمامی مراجع تقلید استعمال طلا (زرد و سفید) برای مردان حرام است

پری رخ تاب مستوری ندارد!
ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۳  

گاهی اوقات پوشـﺶهایی که انتخاب مـﻰکنیم فقط برای جلب توجه هست، در حالـﻰ که قرار شده جلب توجه نکنیم. جواب مـﻰدهند که ما انسان هستیم و مـﻰخواهیم زیبایـﻰهاﻯامان را نشان دهیم!  پری رخ تاب مستوری ندارد!  اشکالی ندارد، نشان بده، اما بدان که آن زیبایی نشان دادنی برای تو لذﺕبخش است که برای محرﻡات و در خانـﻪی عشـﻖات باشد. هیـﭻگاه به اوج ارضاء نخواهی رسید، مگر ایـﻦکه ضوابط اسلام را رعایت کنی، آﻥوقت خواهی فهمید که از همین مسألـﻪی شهوت جنسی چه لذتی خواهی برد. مایـﻪی قرب به خدا خواهد شد. بگذار برای خانـﻪات، قرار نیست به مردم نشان دهی، شوهر و برادر فلان خانم را بدبخت کنی، این خیانت است و نامردی.

مـﻰخواهیم خوراک بخوریم بـهترین و برترین خوراک را انتخاب مـﻰکنیم؛ مـﻰخواهیم خانه پیدا کنیم، مـﻰگردیم تا بـهترین خانه را پیدا کنیم؛ مـﻰخواهیم انتخاب رشته کنیم، رشتـﻪی برتر را انتخاب مـﻰکنیم و تحقیقات مـﻰکنیم؛ در تمام مادیات دنبال برتریـﻦها هستیم، به حجاب که مـﻰرسیم به حداقل اکتفا مـﻰکنیم، مگر عقل نداریم؟ مـﻰگویند برتر است، مـﻰگوید نمـﻰتوانم رعایت کنم. با خودت کلنجار برو، به خدا، به خودت، به جامعـﻪات خیانت نمـﻰشود؟ چرا نمـﻰتوانی؟ مگر نمـﻰگویند برتر است؟ تو دنبال چیزهای برتر هستی! نمی گویم حرف مرا گوش کنید، فقط ازتون میخوام که فکر کنید، ببینید در این جامعه با این وضعیتی که الان بافت و ظاهر جامعه دارد ما به کجا خواهیم رسید، چهارتا دختر و پسر دو روز به قول خودشان بـهتر خوش بگذرانند، به چه قیمتی؟ به چه قیمت خانوادگی؟ به چه قیمت دینی؟ به چه قیمت اجتماعی؟ به چه قیمت جهانی؟ به چه قیمتی مـﻰخواهیم به این قضیه برسیم؟ مگر دنیا چند روز است؟ مگر قرار است چـکار کنیم؟ قیمـﺖها را بسنجیم، اگر مـﻰارزد بسم الله. خودت فکر کن.

ضمنا پاسخ پرسش یکی از بازدیدکنندگان محترم را در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید.


خانمی از بنده سوالات زیر را پرسیده بود که ترجیح دادم در قالب یک پست به ایشان جواب بدم تا عزیزان دیگر هم مطالعه فرمایند.

---------------------------------------------

سلام.خسته نباشید.من قبلا هم برای پرسیدن سوال مزاحمتون شده بودم.الآن هم برای همین دوباره اومدم.تا اون جایی که من واقعا برای فهمیدن و درک این که چه حجاب  داشتن مانع از خدای نکرده تحریک آقایون میشه فهمیدم که بیرون بودن موی ما خانم ها البته نه چندان زیاد برای آقایون تحریک برانگیز نیست.پس چرا باید حجاب رو اون طور که توصیه شده رعایت کرد ؟مخصوصا پوشیدن چادر؟من خیلی دوست دارم دلایل بسیار محکمی برای پوشش داشته باشم.دلایلی که هیچ وقت سست نشه.ازتون خواهش میکنم منو در این رابطه راهنمایی کنید و نظرتون رو بگید.برای من واقعا سواله که آخه چرا؟چرا باید آدم چادر رو با تمام محدودیت هاش که انکارناپذیره بپوشه در حالی که اگه موضوع تحریک آقایون باشه بدون چادر حتی با بی حجابی نه چندان زیاد مشکلی بوجود نمیاد. در رابطه با پوشش کامل هم همینطور.آخه قرارنیست که آقایون با بیرون بودن یه ذوره از موی ما تحریک بشن.خیلی خیلی خیلی شرمنده و البته بسیار سپاسگزارم.منتظر جواب شما هستم.خداهمراه همیشگی شما.   [زهرا]

---------------------------------------------

سلام. خوشحالم که اینقدر به حجاب اهمیت میدید و ندانسته اون رو رد نمی کنید.

همانطور که قبلا هم گفته شده اصل حکم حجاب بخاطر به مفسده و گناه نیفتادن آقایان نیست؛ بلکه حکمی قطعی و غیر مشروط می باشد. بطور مثال اگر شما در سواحل آنتالیا و دریای مدیترانه باشید که معمولا افراد (آقایان و خانم ها) نیمه برهنه هستند و شما فقط پوشش سرتون  رو بردارید، در مقابل برهنگی های دیگران به احتمال زیاد کسی توجه خاصی به شما نخواهد کرد اما این موضوع مجوزی برای کشف حجاب شما نمی شود. دراینصورت شما به همان میزان گناه و از فرمان خدا سرپیچی کرده اید که در شهر مکه و مدینه یا در حرم امام رضا (ع) اینکار را کرده باشید [البته به غیر از حرمت شکنی مکان های ذکرشده و تنها از دید حجاب] . منظور این هست که چه آقایان با مشاهده ی بی حجابی شما تحریک شوند و چه نشوند حکم حجاب بر جای خود باقیست.

هیچ دلیلی محکم تر از آیات صریح قرآن برای حجاب و پوشش وجود ندارد. البته از نظر استاد مطهری در فقه اسلامی 4 دلیل کلی برای پوشش وجود دارد که عبارتند از : 1. آرامش روانی   2. استحکام پیوند خانوادگی   3. استواری اجتماع   4. ارزش و احترام زن . سعی می کنم در پست های آینده این 4 دلیل را تشریح کنم و پیشنهاد می کنم که پست های جدید وبلاگ را دنبال کنید.

اما در مورد چادر؛ همانطوری که می دانید چادر بعنوان حجاب برتر مطرح است. یعنی تنها چادر هست که می تواند اهداف حجاب رو بطور کامل دربر بگیرد. کاملترین پوشش تنها با استفاده از چادر فراهم می شود. ضمن اینکه دراین نوع پوشش جلب توجه نامحرم نیز کمتر می شود. توجه داشته باشید که در آیات  و روایات هم ذکر شده است که زنان باید از خودنمایی و پوشیدن لباس شهرت (لباسی که جلب توجه می کند) پرهیز کنند. البته پوشیدن چادر سختی هایی هم دارد که مطمئنا رضایت خدا و اجر معنوی در پی خواهد داشت.

یا علی