حیا

نداشتن حیا یکی از عوامل بی حجابی زنان و چشم چرانی مردان در جامعه است. حیا یعنی شرم، یعنی اینکه انسان از ترس ملامت دیگران از انجام کاری خودداری و پرهیز کند.

مفهوم حیا یک مفهوم عاطفی است که پشتوانه‌های حجاب را که مفهومی رفتاری است، فراهم می‌کند. اگر این حس برای فردی ایجاد شود که مورد توجه خداست و خداوند و فرشتگانش ناظر او هستند، دیگر گناه نکرده و حرمت ارزش‌ها را حفظ می‌کند.

امام محمد باقر (علیه السلام) می فرمایند: چهار چیز است که در هر کس باشد، ایمانش کامل می شود و گناهانش پاک می شود و پروردگار خود را ملاقات کند در حالی که خداوند از او راضی باشد که از جمله ی آنهاست: "حیا از هر کار زشت در نزد خداوند و مردم". (خصال)

امام صادق (علیه السلام)  می فرمایند: حیا و ایمان در کنار همدیگر و در یک ردیفند؛ چون یکی از آن دو رفت، دیگری هم در پی آن می رود. (اصول کافی، ج3، ص 165)

حیا از نشانه های ایمان است و شخص با ایمان در بهشت است. (اصول کافی، ج3، ص 165)

ایمان ندارد کسی که حیا ندارد.(اصول کافی، ج3، ص 166)

بهترین زنان شما آن زنی است که چون با مرد بیگانه باشد، لباس محکمی از حیا و عفت در بر کند. (زندگانی حضرت زهرا(س)، محلاتی، ص108)

راه هایی که پیامبر اسلام (ص) جهت بدست آوردن حیا معرفی کرده اند: (زبده الاحادیث، ج2، ص321)

1. نباید هیچ یک از شما بخوابد مگر اینکه مرگ (یاد مرگ) در نظرش باشد.

2. باید حفظ کند سر و آنچه در اوست (نگهداری چشم، گوش، زبان و ...).

3. حفظ کند شکم و آنچه در اوست (حرامخواری، شهوترانی).

4. باید به یاد قبر و پوسیدن در آن باشد.

5. هر کس آخرت را بخواهد، پس باید زینت زندگانی دنیا را رها کند (پرهیز از دنیا طلبی، تشریفات، تجملات نامشروع و قطع طمع).

/ 30 نظر / 60 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام خیلی خوب بود

گلدسته

سلام. معنای اولین جمله تان را درک نمی کنم. می توانید برایم توضیح دهید؟ « حیا یکی از عوامل بی حجابی زنان و چشم چرانی مردان است» [منتظر]

ب مثل بسیجی

سلام خدا قوت به ما هم سری بزنید خوشحال میشیم! یا علی

پرستو

من میخام یه چیزی رو بدونم اگه واقعا حجاب باعث میشه که زنها ومردها از گناه دور بمونند پس چرا شهر قم که یه زن بدون چادر هم نمیبینی آمار فساد وفحشا ی بالایی داره در صورتی که باید مدینه فاضله میشد!این مطلب رو من در مجله اطلاعات خوندم .البته باحجاب در حد معقولش موافقم هر چیزی که درش افراط وتفریط بشه گند ش درمیاد.

علی

بسیارخوب بود

علی

بسیارخوب بود

keyvan

با سلام واقعا اگر حاضر به تبادل نظر هستید نظر بنده را در سایت خودتان بگذارید.همیشه شما مذهبی ها مدعی هستید که حجاب باعث ایجاد حریم امنی جهت بانوان شده و آنها را از چشم انسانهای حریص محفوظ نگه می دارد و ... اولین سئوال بنده از شما این است که آیا لذت جنسی فقط برای آقایان میباشد یا با ماهیتی متفاوت برای هر دوجنس در نظر شده است؟ اگر معتقدید ارضا غرایز جنسی برای هر دو جنس میباشد چرا به دختری که هنوز ازدواج نکرده و می خواهد به این غریزه خود پاسخ بگوید ایراد می گیرید؟ لابد پاسختان ازدواج است. حال اگر این دختر خواستگار نداشت و شرایط ازدواج برایش وجود نداشت آیا نباید از لحاظ غریزه جنسی خود را ارضا کند؟خوب طبعا این دختر نیازی به پنهان کردن خود زیر حجاب ندارد. چون غریزه جنسی نعمتی است که برای هر دو جنس آفریده شده است. پس ارضا آن نیز زشت نیست بلکه امری کاملا طبیعی است. اگر غریزه جنسی امری یکطرفه و به نفع مرد بود حرف شما منطقی بود. منتها چون تمام احکام اسلام ماهیتی مردسالارانه دارد دیدگاه شما مذهبی ها در مورد غرایز جنسی نیز اینگونه هست و زنها را وادار می کنید تا زیر حجاب و حصار خود را از مردها در امان دارند. گویا اینک

زاله

جهان تشیع در این روزها، به دلیل فرارسیدن سالروز شهادت رئیس مذهب جعفری و ششمین امام خویش، امام جعفر بن محمد صادق –علیه آلاف التحیة و السلام- در ماتم به سر می‌برد. این مناسبت جانسوز را به محضر امام زمان و حجت غائب حضرت مهدی(عج) و نیز شیعیان و منتظران ظهور آن حضرت ،تسلیت عرض می‌کنیم.

میخواستم نظرم را در ارتباط با رعایت حیا و عفت زنان مسلمان بگویم سوال من این است که چرا باید ما آنقدر ضعیف باشیم که غربی ها برای جوانان ما تاثیر بگذارند چرا باید طور ی تبلیغ کنند که جوانان ما به آسانی جلب فرهنگ آنها شوند آیا فکر نمیکنید کمی هم مقصر ما خودمان و مسئولین مان هستند وقتی می خواهیم در مورد عفاف و حجاب برنامه - مراسم - همایش برگزارکنیم باید آنقدر دنبال هزینه آبگردیم و آخرش هم پشیمان شویم مسئولین ما از ما حمایت نمیکنند و فقط حرف می زنند

جوان

خوبه ایول