زیانهای چشم چرانی (1)

حسرت و اندوه طولانی
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «نگاه [شهوت آلود]، تیری مسموم از تیرهای شیطان است و چه بسا نگاه شهوت آلودی که حسرتی طولانی بر جای می‌گذارد» .
امیرمؤمنان علیه السلام نیز در این‌باره می‌فرمایند: «هر فردی که چشم خود را آزاد بگذارد و به هر چیزی نگاه کند، حزن و اندوهش زیاد می‌شود» . و نیز می‌فرمایند: «بسا نهال هوسی که از نیم نگاهی کاشته می‌شود» .
کلام زیبای این دو معصوم را از دو بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد، اول: اینکه چه بسا افراد چشم چران با دیدن زنان و دختران زیبا همیشه در حسرت و آرزوی کامجویی از آنان باشند و هیچگاه این امر بر آنان میسر و مقدور نگردد و لذا حسرت و اندوه همیشگی برای آنها به وجود آید.
دوم: اینکه ممکن است آدمهای چشم چران در مقام مقایسه زنان خود با زنان و دختران کوچه و بازار برآیند و همیشه در این قیاس همسران خود را ناقص و زشت ببینند و از انتخاب همسر خود برای زندگی پشیمان و محزون گردند غافل از اینکه اگر با آنها هم ازدواج کند باز هم زنانی زیباتر از آنان یافت خواهد شد.

/ 8 نظر / 67 بازدید
...

فرقی نمی کند کجآ یــآ ک‍ِی! در هیــاهوی این شهر هرکجا و هروقت دچار واهمه شدی با "ایمانت" وضو بگیر زیــر لب نیت کن "حجآب می کنم قربة الی الله"

یک اخرالزمانی

سلام خداقوت کارتون عالی هسته خوشحال میشوم به وبلاگ منم سر بزنید یا علی

مریم

salam webetoon kheili jalebe be manam sar bezanid loftan

.

سلام...مطالبتون عالی بود....اجازه هست کپی کنیم؟؟؟؟؟؟

موسوی

سلام وبلاگت عالیه منتظر حضور شما هستم

آقا مدد

خیلی عکس زیبا و پر مفهومی بود.... از مطالب وبلاگتون با اجازه استفاده میکنم توی سخنانم! ممنون