جذابیت زنانه برای جذابیت تبلیغات

متاسفانه در بسیاری از بیلبورد های تبلیغاتی و حتی آگهی های بازرگانی تلویزیونی میبینیم که جذابیت زنان، فاکتور مهمی برای تبلیغات در نظر گرفته می شود و سعی می شود با ظرافت های هنری خاصی از زنان استفاده ابزاری جهت تبلیغات شود.

این هم یک آزادی دیگر برای زنان !

در سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی عمده ترین نوع استفاده از زنان در تبلیغات، استفاده ابزاری از تصاویر زنان در همه رسانه‌ها برای فروش بیشتر کالا یا خدمات معرفی شده بوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال تصویب قانون جدید برای فعالیت‌های تبلیغاتی استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات ممنوع شد(قوانین مربوط به تاسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت‌های کانون های آگهی تبلیغاتی، مصوب در سال ۱۳۵۸ و اصلاحات در سال ۱۳۷۹).

با این همه به دلیل مبهم بودن و قابل تفسیر به رای بودن مفهوم «استفاده ابزاری» به تدریج استفاده از زنان در تبلیغات بار دیگر رایج شد. مهم‌ترین بخش تحول به استفاده زنان در تبلیغات را می‌توان به سالهای پس از ۱۳۷۶ نسبت داد.


با حاکمیت فضای به نسبت باز سیاسی  فرصت بیشتری در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی قرار گرفت و موج تازه‌ای در عرصه تبلیغات آغاز شد که در آن زنان اغلب در نقش مادری و همسری و برای تبلیغ کالاهای مصرفی درون خانه ظاهر شدند. این تبلیغات ابتدا در نشریات خانوادگی و پس از آن در تبلیغات تلویزیونی و رادیویی بازتاب یافت تا جایی که برای تبلیغ کالایی غیرایرانی، از تصویر یکی از مجریان زن تلویزیون در حالت‌های مختلف بر بیلبوردهای شهر تهران استارت این نوع تبلیغات زده شد و اما سوالی که مطرح می شود اینست که اگر تبلیغاتی خلاف قانون منتشر شد چه نهادی مسئول برسیدگی به این تخلف است ؟

قوانین چه می گویند

بر طبق قانون یکی از مأموریت‌های اصلی دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظارت بر آگهی‌ها و انطباق آن با موازین شرعی و قانونی کشور است؛ اگر آگهی‌های تبلیغاتی که در صدا و سیما، در تبلیغات محیطی، روزنامه‌ها و نشریات به چاپ می‌رسد، خلاف موازین شرعی و قانونی باشد، این نهاد قانونی باید برخورد لازم با این تخلف را انجام دهد .

در دستورالعمل و مجموعه ضوابط تولید آگهی‌های رادیویی و تلویزیونی که به وسیله اداره کل بازرگانی صدا و سیما تهیه شده و در اختیار سازندگان و سفارش دهندگان آگهی‌ها قرار داده شده است ،که بر طبق اصل 56 آن زن در نظام مقدس اسلامی از موقعیت ویژه ای برخوردار است و قوانین و احکام مقدس اسلام برای زن جایگاه رفیعی را قائل است، لذا استفاده از حضور خانم هادر آگهی های رادیو تلویزیونی مستلزم اعمال دقت های خاصی می باشد و باید جایگاه زن مسلمان و شئون او مد نظر باشد و مطابق اصل 57 حضور خانم‌ها و دختر خانم‌ها در آگهی های رادیو تلویزیونی در صورت اقتضاء موضوع مورد آگهی بدون آرایش و با رعایت کامل حجاب اسلامی امکان پذیر است .

همچنین بر اساس «ماده‌ 3» دستورالعمل اجرایی تبلیغات شهری، هرگونه‌ استفاده‌ ابزاری‌ از زن‌ در تبلیغات‌ ممنوع‌ است و پوشش‌ و آرایش‌ شخصیت‌های‌ مورد استفاده‌ در آگهی‌ باید متناسب‌ با عرف‌ ملی‌ و مذهبی‌ جامعه‌ باشد.

به عنوان نمونه این تبلیغات یک شرکت در فضای مجازی و رسانه های مکتوب است که در آن می توانید استفاده ابزاری از زنان ، بازیگران و مجریان مشهور را ببینید و سوال اینکه چه کسی پاسخگوی انتشار این نوع تبلیغات در جمهوری اسلامی ایران است ؟

/ 20 نظر / 148 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسمانه

سلام مثل همیشه مطلبت عالی و قابل تامل بود یا علی التماس دعا

سلاله

سلام عیدتون مبارک وبلاگ خیلی خوبی دارید، موضوعش را خیلی دوست داشتم و خوشحالم که کسانی مثل شما در این حیطه فعالیت می کنند.هنوز وقت نکردم مطالبش را بخونم اما مشخص هست که مطالب مفیدی داره. راستش من هم چند روزی هست وبلاگی را تقریبا با همین موضوع راه اندازی کردم به من هم سر بزنید و اگه قابل دونستید لینکم کنید به اسم: سلاله های بهشتی یا حق

الهه

وبلاکتون عالی بود.منم یه وبلاگه کوچیک در همین موضوم دارم.یه سرم به ما بزنید.http://straightway.mihanblog.com/

ریحانه ی زهرا

سلام...اندکی تامل کنیم...به سمت کجا میرویم...وضع سینمای ما...؟؟؟؟؟/ "رسول اکرم(ص):هر كس تقوا روزى اش شود، خير دنيا و آخرت روزى او شده است." میلاد خاتم پیامبران تهنیت باد با"تمرین تقوا..." به روزم

نسیم ایمان

سلام خداقوت اگه مایل بودید به وب من هم سر بزنیدhttp://aslamy.blogfa.com

الهام

خيلي خوب بودموفق باشيد.[لبخند]

الی

یکی باید این بازیگرارو جمع کنه

باران

عااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللليييييييييييييييييييييي بود دستتون درد نكنه به وب منم سربزنيد

واژه

سلام وب من هم درباره ی حجاب است خوشحال می شوم به وب من هم سری بزنید

هفتمیا

وبلاگتون خیلی عالیه.واقعا کیف کردم. حتما لینکش می کنم. شما هم اگر خواستید وب گروهی من و دوستام رو لینک کنید.